Co je warrior diet? A kdy na válečnickou stravu naskočit?

Co je warrior diet? A kdy na válečnickou stravu naskočit?

Trendy a přístupy ke zdravému stravování vyskakují jako houby po dešti. Částečně je to způsobené rozličnými životními styly lidí, částečně je to zoufalá snaha hledat další a další berličky pro hubnutí. Ne všechny přístupy totiž mají základ postavený na lékařských zkušenostech nebo na zkoumání lidské antropologie. A ne všechny "diety" jsou vhodné pro každého. Jedna z cest, kterou pro zdravou výživu a životní rytmus můžeš zvolit, je takzvaná dieta válečníka.

Každopádně tak jak tak, by nikdo a nikdy neměl vybrat jídelníček jen na základě rychlého výsledku, jelikož to je vždy cesta do pekel. A pokud se vám jedná o hubnutí, tak samozřejmě vždy bude platit pouze kalorický deficit. Pokud se vám ale jedná o nejlepší přístup k jídle, bude vždy platit pestrý jídelníček, který jste schopni držet klidně desítky let. Jde tedy vždy o to, najít to nejvhodnější pro sebe a né se řídit módní vlnou ve stravování.

Co je to warrior diet?

Warrior diet je specifický přístup ke stravování, který definoval Ori Hofmekler. Původem voják, který při své službě zjistil, že celodenní hladovění a večerní hostina mu dávají v průběhu dne více energie na plnění úkolů. Později se pustil do zkoumání lidské historie a přístupu ke stravování. Zjistil, že podobně jako on přistupovali k rozložení jednotlivých jídel ve dni válečníci v Paleolitu, gladiátoři i část léčitelů a lidí ve starověkém Řecku a Římě.

Den "válečnické diety" je rozdělený do dvou časových oken. První doba hladovění, která trvá 20 hodin a druhá část dne je popsána jako "doba hojnosti" s trváním do 4 hodin. Ani jeden termín nejde brát úplně doslovně. Hladovění = vědomý půst, který dopřáváme tělu, aby mělo prostor na veškeré procesy. Energii v průběhu tohoto času bere tělo z tuků. Přejídání = doplnění živin a energie za pomoci vyváženého jídla. Varianta 20+4 je nejpřísnějším přístupem, může se ale aplikovat i přístup 18+6. U přístupů, které jsou směrem k vyrovnanějšímu poměru - 16+8 nebo 14+10 - se už nebavíme o warrior diet, ale spíš o klasickém přerušovaném hladovění.

Jídelníček warrior diet
Warrior diet

Doba hladovění

V době postění by konzumace měla být omezená na minimum. Ne každý zvládne 20 hodin úplně nejíst a někdy tělo potřebuje alespoň malou dávku živin, aby neztratilo rytmus. V tomto případě doporučuje Hofmekler doplnit kalorie třeba vařenými vajíčky nebo malou porcí zeleniny a ovoce. Hladovění trvá až do večeře, kdy přichází hostina, po jídle zase nastává okno hladovění, které startuje alespoň 2 hodiny před spánkem a mělo by trvat daných 20 hodin, tedy následující den třeba do 17:00.

Doba hojnosti

Čtyřhodinové okno se v angličtině označuje jako feasting nebo overeating. V této fázi jíte, dokud se necítíte plní. Stravu si ve svém pojídacím intervalu náležitě užijte, měla by být pestrá, z kvalitních nezpracovaných surovin a plná živin. Ideální je začít zeleninou, pokračovat k bílkovinám a končit se sacharidy. Najednou je možné do sebe dostat až 85-90 % denního příjmu, teda jako příklad třeba 1 800 kcal z celkových 2 000 kcal.

S čím by mohla warrior diet pomoct?

Samotné půsty mohou pomoci při léčbě různých zdravotních obtíží nebo minimálně snižovat jejich dopady na lidské tělo. Příkladem je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida nebo obezita. Výhodou je také pročištění těla, je to alternativa k nechvalně známým zeleninovým detoxům, atd. Dlouhodobé držení tohoto stylu stravování byste ale měli probrat se svým lékařem, ne pro každého a v každé životní fázi je vhodné.

Recepty vhodné pro warrior diet najde i v našem kurzu Transformer42. Pokud se chystáte tento styl vyzkoušet, zapojte k němu spolu s námi i vhodné cvičení.

#TRANSFORMERS42